Jdi na obsah Jdi na menu
 


4. 4. 2017

Svět podle Gluma

Svět podle Gluma

 

Viděli jste velkofilm Pán prstenů? Jistě si vzpomenete na scénu z posledního dílu, kdy zrůda Glum získá prsten, ale padá s ním do záhuby žhavé lávy. To jej však nechává chladným. Nejdůležitější je, že má konečně „páníčka“. Ano, prsten je jeho pán, jehož temné moci slouží. Podřídil mu celý svůj život. Pokouší se prsten získat, využije k tomu jakoukoli příležitost. Nic z repertoáru hnusu a podlosti mu není cizí. Zabíjí a pomáhá zabíjet, jen aby prsten získal. Nevidí neslyší, jde bezhlavě jen za tímto jediným cílem. Je mu jedno, že jde vstříc sebezničení. „Páníček“ jej zcela ovládá.

Před rokem se na internetu objevila stránka, která je takovým současným „páníčkem“ jejích zakladatelů. Už dlouho se snažili získat to pravé, co je přivede k moci nad jinými. Nic podlého jim nebylo a není cizí. Vymysleli tedy internetovou stránku plnou žluči, hnusu, pomluv a nactiutrhání. Teď, kdy po roce doplňuji  svoji úvahu, jsou tito lidé už naprosto slepí k jakémukoli náznaku spolupráce s jinými a za použití všech prostředků pracují jen na zničení všech, kteří s nimi musí pobývat ve společném kolektivu. Stejně jako jejich filmový předobraz i oni si myslí, že svého „páníčka“ konečně mají nadosah. Stejně jako Glum, se však mýlí. Páníček má je. A také je s neúprosnou logikou dovede k pádu. Troufám si tvrdit, že jejich nitro se odráží v jejich současné vnější podobě.

Tento svět podle Gluma, je světem temnoty, která se vysmívá všemu, co proniká světlo soužití, lásky, bratrství. Dnes, jako tolikrát v dějinách, kdy se zjevně chystá zápas mezi těmito dvěma póly lidských povah. Glumové všech koutů planety, se snaží získat „páníčka“, který by jim zajistil neomezenou vládu nad zbytkem jejich světa. Objevují se všude, i u nás. Všichni se diví, kde se tu vzali. Je to tak vždy, když se ohlašuje změna, když přichází něco nepoznaného. A oni znovu, nepoučitelní, se ženou za jedinou, vábivou, chimérou, která je zcela pohltí. Nic jiného je nezajímá, chtějí jen absolutní a nikým a ničím neomezovanou moc. Nic menšího je neuspokojí. Spojí se se samotným ďáblem, jen aby dostali to, co se jim zdá být vyvrcholením jejich života:

 

P Á N Í Č K A

 

My ostatní jsme jen pozorovateli. Nic více se dělat nedá. Proti nízkosti, vědomé zlobě,  dobrovolné slepotě jsme bezmocní. Ve světě podle Gluma neexistuje naslouchání      druhým, ani spolupráce, ani odpuštění. Buď všechno nebo nic.