Jdi na obsah Jdi na menu
 


19. 8. 2014

Nová podoba města a jeho okolí II.

Rok se s rokem sešel....

Stavba protipovodňových zdí a náspů skončila, když nevratně a jednou provždy změnila tvář nábřeží Nežárky a Lužnice za soutokem i Bechyňského potoka a Štěpnice. Vyšší i nižší zdi uzavírají řeky a potok do koridorů z betonu, jako bychom chtěli říct: „jen si tam buďte, nikdo vás nechce.“  Kupodivu stejně dopadla čtvrť Štěpnice. Ze všech stran obehnaná zdí, působí dojmem přípravy na obléhání. K dokonalosti ještě chybí kamery, ostnatý drát a několikero těžkých ocelových vrat. 

Železniční koridor se stále staví, ale už dnes, když se podívám na město od Krkavce či Vrší, vidím monstrózní železobetonové stavby, které obkličují město ze všech stran. Při pohledu od pískovny, vyrůstá z vysokého oblouku mostu kostelní věž, podobně u cesty do Drahova zmizela silueta mezimostské základní školy. Až přibudou protihlukové zábrany, bude naše město, v historii nikdy hrazené, (čili obehnané hradbami), konečně uvnitř nedobytných hradeb. Nadsázkou tak chci říct, že teprve v reálném světě, v krajině, stává se tato megastavba trojitým vykřičníkem naší blbosti a lhostejnosti. Na papíře je to nevinná malůvka. Ve skutečnosti zabiják všeho, čím jsme se doposud pyšnili. Můžeme se stokrát vyhlašovat za město přívětivé cyklistům, rekreantům a kdekomu, ve skutečnosti jsme přívětiví jen k megalománii politiků a lobistů stavebních megafirem, kterým je úplně jedno, kde, co a jak staví. Důležité jsou pro ně jen miliardy, proteklé tou kterou stavbou. Když navíc zástupci města mlčí od samého počátku, kdy bylo možné ovlivnit podobu staveb, je výsledek nasnadě. 

Chybí ještě hradby od západu. Tam je už stavební povolovací řízení u konce, takže nebude dlouho trvat a i tam vyrostou nadjezdy a protihlukové zdi, tentokrát okolo dálnice. 

V tomto velkolepém budovatelském nadšení zaniká každý jednotlivý hlas, každá žádost o přezkoumání dopadů na kvalitu života ve městě a okolí. Máme tak super protipovodňové zdi, super železniční koridor, super dálnici, ale lidé uvnitř toho všeho jsou jen jakýmisi figurkami bez vůle, názoru a tím také bez sebemenší perspektivy do budoucna.

                                                                               

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář