Jdi na obsah Jdi na menu
 


11. 5. 2012

Knihy, nad kterými radno přemýšlet i kronikáři I.

    Kronikář má být, dle mého přesvědčení, člověkem všestranným, s rozhledem nejen regionálním. Měl by sám nezávisle přemýšlet o světě okolo sebe a ostatní inspirovat k používání hlavy k témuž. Tady nepomáhá televize, rozhlas ani internet. Musí se vyhledávat a také studovat knihy různých autorů, od počátku civilizace po dnešek. Tentokrát vám nabízím několik ukázek z knihy Richarda M. Weavera IDEJE MAJÍ NÁSLEDKY, kterou v roce 2011 vydal Občanský institut.

 

...Jsme rozdrážděni smyslovostí a s úžasem pohlížíme na klidem prodchnuté výtvory duší, jež spočinuly v metafyzickém zakotvení. Z našich idejí se stávají pohodlné vjemy a zvykáme si na kontradikce, jelikož už nepociťujeme nutnost vztahovat své myšlenky k metafyzickému snu.

....barbar se dožaduje přímého vstupu. Místo, aby ho zajímal výklad, trvá na absolutnosti materiálna, obávaje se správně, že formy znamenají zdrženlivost.

...Čím více se člověk noří do pomíjivých materiálních uspokojení, tím více se vytrácí víra v kontinuitu lidského pokolení. Ani veškeré mudrlantství všech sociologů na světě nedokáže znovu vystavět rozvrácené domovy.

...Odvěký pocit bratrskosti s sebou nese povinnosti, o nichž rovnost neví nic.

...Veřejnost je systematicky vedena k fatálnímu zaměňování faktických podrobností za moudrost. Z biflování navzájem nesouvisejících detailů se stává cíl sám o sobě a nahrazuje se jím věrohodný ideál vzdělávání.

...Vrozená důstojnost vyšla z módy a pevný charakter je často pískem v soukolí hospodářského pokroku.

...co když se ukáže, že závislost na pohodlí nás činí neschopnými přežít?

...Ve světě ovládaném vědou získáváme stále více důkazů o tom, že zahrávat si s malými součástkami stroje, jehož celkové uspořádání a účel neznáme, znamená způsobovat v konečných důsledcích zlo.

...hlavním problémem dnešní generace je, že nečetla zápis z minulé schůze.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář